سرخي چشم

 سرخي چشم

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

5 روش برای برطرف کردن سرخی چشم

آیا خطوط قرمز سفیدی چشم هایتان بیش از جاده های روی نقشه است؟ اگر چنین است به آنچه در زیر می گوییم عمل کنید.
- جلوگیری از خشکی چشم
هر چند این مطلب کاملاً بدیهی است. اما اگر قرمزی چشم هایتان ناشی از کم خوابی است، زمان بیشتری را صرف استراحت کنید. بستن چشم ها به مدت 7یا 8ساعت، موجب بازگشتن مجدد رطوبت و آب کافی به آن ها می شود. چشم ها در اثر کم آبی خشک می شوند و خشکی چشم به قرمز شدن آن ها منتهی می گردد.
- شستشوی پلک ها
اگر هنگام برخاستن از خواب چشم هایتان قرمزند. احتمالاً مشکل مربوط به چشم ها نیست، بلکه پلک هایتان دچار مشکل اند. التهاب پلک ها به بلفاریت معروف است و در واقع در اثر عفونت خفیف پلک ایجاد می شود. برای رفع این مشکل می توان چشم ها را هر شب قبل از خواب با آب گرم شستشو داد. چشم را طوری شستشو دهید که ذرات چربی، گرد و غبار، باکتری ها، مواد آرایشی و شوره های روی مژه ها به طور کامل شسته شده، از چشم خارج شوند.
- اجتناب از مصرف زیاد قطره ها
قطره هایی که به منظور رفع قرمزی چشم مورد استفاده قرار می گیرند، حاوی ماده ای می باشند که موجب تنگ شدن عروق چشم می گردد. این قطره ها با تنگ کردن عروق چشم سبب رفع قرمزی چشم می شوند. در نتیجه سفیدی چشم به طور موقت سفیدتر از حد معمول به نظر می آید. اشکال استفاده از اکثر قطره های مذکور آن است که قرمزی چشم پس از تمام شدن اثر دارو پس از چند ساعت، حتی بیش از قبل عود می کند. پس بهترین توصیه این است که حتی الامکان از این قطره ها کمتر استفاده نمایید.
- اشک تمساح بریزید!
آیا صبح با چشمان طبیعی به محل کار می روید و عصر با چشم هایی قرمز به منزل بازمی گردید؟ قرمزی چشمی که در طول روز بروز می کند، در اثر خشکی چشم ایجاد می شود. اگر قرمزی مربوط به خشکی چشم باشد با استفاده از اشک مصنوعی که بدون نسخه در داروخانه ها بفروش می رسد، می توان رطوبت کافی را به چشم ها بازگرداند.
اشک مصنوعی برخلاف دیگر قطره ها، عروق چشم را تنگ نمی کند.
- خنک و مرطوب کردن چشم ها
چشم هایتان را ببندید و یک حوله خنک و مرطوب را روی آن ها بگذارید. سرما بدون آن که سبب سرخی مضاعف چشم، پس از اتمام اثر آن شود - موجب تنگ شدن عروق چشم شده و رطوبت موجود در حوله باعث بازگشت رطوبت کافی به چشم می گردد.

هشدار پزشکی

- محافظت از مردمک چشم
وجود سرخی در قسمت سفید چشم، چندان مهم نیست. اما اگر قرمزی درست در اطراف مردم چشم باشد، باید آن را جدی گرفت. بنابراین مراجعه ی فوری به پزشک ضروری است. در بسیاری از مواقع در واقع فرد متوجه خونریزی نمی شود. اما در اثر خونریزی، چشم صدمه دیده، دید او کدر و تیره شده، مه آلود و صورتی رنگ می گردد. بروز هر یک از این علایم نشانه ی وجود مشکلی در چشم و نیاز به درمان توسط پزشک است. گاهی بدون علت و بی آنکه اتفاق خاصی افتاده باشد، لکه ی قرمز رنگی در صلبیه یا همان سفیدی چشم پدید می آید و هیچ گونه تورم، درد و یا کاهش بینایی، در چشم وجود ندارد. اگر چنین است جای نگرانی نیست. ایجاد لکه ی قرمز در چشم، به ویژه در افراد بالای 40سال امری طبیعی است و به خودی خود از بین می رود. در این مورد هیچ اقدامی نمی توان کرد. استفاده از قطره های چشمی نیز تأثیری ندارد. تنها قسمت دشوار این مسأله سرهم کردن داستانی برای دوستان و آشنایان در مورد چگونگی ایجاد لکه در چشم است.

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه