سرماخوردگي

 سرماخوردگي

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

29 روش درمانی جهت غلبه بر سرماخوردگی

همه ی ما برای یکبار هم که شده مغلوب سرماخوردگی شده ایم. حتی شجاع ترین، قوی ترین، شیرین ترین و با هوش ترین ما. خصوصیات ما اصلاً برای ویروس سرماخوردگی اهمیتی ندارد و هر که باشیم ما را به سرفه و عطسه می اندازد. بدتر از همه آنکه درمانی هم ندارد. آنتی بیوتیک ها که به راحتی در مبارزه علیه عفونت های میکروبی پیروز می شوند، بر ویروس سرماخوردگی بی اثرند.
بنابراین در کمال شجاعت تو دماغی و در حال عطسه صحبت می کنیم. احتمالاً یکی دو تا قرص سرماخوردگی می خوریم و امید داریم که علایم بیماری تقریباً تا یک هفته دیگر از بین بروند. اما حقیقت این است که کارهای زیادی می توان انجام داد. تا دوره ی بیماری با راحتی و آرامش بیشتری سپری شود. برخی از درمان ها به ما کمک می کنند زودتر بیماری خود را پشت سر بگذاریم. اکنون به ذکر بهترین روش های درمانی توصیه شده توسط متخصصان می پردازیم.
- مصرف ویتامین C
عملکرد ویتامین C در بدن، درست مانند لاشخوری است که همه ی آشغال ها را از هر نوع که باشد - از جمله ویروس سرماخوردگی - جمع آوری می کند. ویتامین C دوره ی بیماری را کوتاه کرده و از 7روز به 2 تا 3 روز کاهش می دهد. ویتامین C هم چنین باعث قطع سرفه و عطسه و سایر علایم می شود. در یک تحقیق افرادی که روزی 4 بار به میزان 500 میلی گرم ویتامین C مصرف کردند، نسبت به افرادی که ویتامین C مصرف نمی کردند، علایم کمتری داشتند. مصرف کوتاه مدت دوز بالای ویتامین C طبعاً عارضه ی جانبی ای به دنبال نخواهد داشت. اما قبل از اقدام به مصرف دوز بالای ویتامین C لازم است حتماً نظر پزشک خود را در این رابطه جویا شوید. بهتر است این ویتامین C اضافی از طریق نوشیدن تأمین گردد.
آب پرتقال، گریپ فروت و قره قاط (1) (آس بری) از جمله میوه های سرشار از ویتامین C هستند.
- مصرف روی (2)
محققان معتقدند که مصرف قرص های مکیدنی روی، دوره ی سرماخوردگی را به حدود چهار روز کاهش می دهد. به گفته ی دکتر « السون هاس » روی، هم چنین علایمی نظیر خشکی و تحریک پذیری گلو را به سرعت کاهش می دهد. البته این قرص ها برای همه ی افراد مؤثر نیستند. ولی برای عده ای که مؤثرند واقعاً به کاهش علایم بیماری کمک می کنند.
اشکال قرص های روی طعم بد آن هاست. البته امروزه قرص هایی در بازار وجود دارند که دارای طعم عسل و یا مرکبات می باشند و مصرف آن ها به مراتب آسان تر است. مراقب باشید از این قرص ها بیش از مقداری که توسط پزشک تجویز شده مصرف نکنید. زیرا دوز بالای روی سمی است.

هشدار پزشکی

در صورت توأم بودن سرماخوردگی با هر یک از علایم زیر حتماً به پزشک مراجعه نمایید. زیرا ممکن است مشکل شما چیزی فراتر از یک سرماخوردگی ساده باشد.
0 تب بالای 38درجه سانتی گراد که بیش از سه روز ادامه یابد و یا تب بالای 40درجه سانتی گراد. کودکانی که تب آن ها ظرف 24ساعت برطرف نشود فوراً باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرند.
0 وجود هرگونه درد شدید توأم با گرما در گوش، ورم لوزه ها، درد سینوس، ریه ها و قفسه ی سینه.
- خلط بیش از حد سینه، به خصوص اگر سبز رنگ یا آغشته به خون باشد.
0 بی اشتهایی شدید.
0 خس خس سینه.
0 تنگی نفس.
- مثبت بیندیشید
داشتن افکار مثبت نسبت به توانایی بدن جهت درمان و شفای خود به راستی باعث تحریک و فعالیت بیشتر سیستم ایمنی بدن می شود. دکتر« مارتین راسمن » با یاد دادن تکنیک ها و فنون تجسم و تصویرسازی جهت غلبه بر سرماخوردگی، تئوری و طرز فکر خود را به مرحله ی عمل در می آورد. او روش خود را چنین توصیف می کند: « پس از قرار گرفتن در وضعیت آرامش عمیق و کامل، تصور کنید گردباد شدیدی در حال باز کردن انسداد بینی است و یا سپاهی از مستخدمان میکروسکوپی با سطل هایی پر از مواد ضد عفونی کننده در حال میکروب زدایی و پاک کردن بدن شما از همه ی میکروب ها هستند ».
- استراحت و آرامش خاطر
استراحت بیشتر در موقع بیماری باعث صرف همه ی انرژی بدن برای بهبودی هرچه سریع تر می گردد. بعلاوه با استراحت می توان از بروز عوارض ثانوی مثل برونشیت و ذات الریه جلوگیری نمود. اگر حالتان واقعاً خوب نیست. یکی دو روز مرخصی بگیرید و یا حداقل از فعالیت های روزمره خود بکاهید و از انجام برخی کارهای همیشگی چشم پوشی نمایید. اگر سعی کنید حین بیماری همچنان به کارها و فعالیت های همیشگی خود ادامه دهید، به صرف انرژی بیشتری نیاز خواهید داشت. زیرا هنگام بیماری تمرکز کاهش می یابد و در نتیجه برای انجام هر کاری احتمالاً به دو برابر زمان همیشگی، وقت نیاز خواهید داشت.
- مهمانی ممنوع!
هنگامی که بیمارید، مهمانی ها موجب ضعف بیشتر شما و در نتیجه سیستم ایمنی و به درازا کشیدن سرماخوردگی می شوند. پس بهتر است مهمانی ها و مراسم خود را تا بهبودی کامل به تأخیر بیندازید.
- گرم نگه داشتن بدن
بدن خود را کاملاً گرم نگه دارید. این کار باعث می شود تا سیستم ایمنی بدن با خیال آسوده تنها به مبارزه با عوامل بیماری یزا بپردازد و مجبور به صرف انرژی برای حفاظت از شما در برابر سرما نشود.
- پیاده روی
ورزش سبک موجب بهبود گردش خون و در نتیجه گردش بهتر پادتن های(3) ضد میکروب سیستم ایمنی می گردد. دکتر « اسنرت » نیم ساعت پیاده روی و یا 15 دقیقه آرام پریدن روی یک تخته پرش در خانه را توصیه می نماید. وی هم چنین ورزش شدید را به دلیل تضعیف بدن رد می کند.
- رژیم غذایی مناسب
اولین چیزی که فرد پس از سرماخوردگی متوجه آن می شود، رژیم غذایی است که اگر مناسب نباشد باعث اختلال در سوخت و ساز بدن می شود. دکتر « هاس » مصرف کمتر غذاهای چرب، گوشت و فرآورده های شیر و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات را توصیه می کند.
- سوپ مرغ
صحت این روش درمانی قدیمی امروزه به اثبات رسیده است. یک کاسه سوپ مرغ داغ به باز شدن مسیر عبور هوا در بینی کمک می کند. پژوهشگران دریافته اند که سوپ مرغ داغ به خاطر عطر و یا طعمش، ظاهراً دارای خاصیتی است که باعث بهبود جریان ترشحات مخاطی بینی می شود. به گفته ی محققان این ترشحات - یعنی آنچه هنگام تخلیه ی بینی یا عطسه از بینی خارج می شود - به خارج کردن میکروب ها و ویروس ها از بدن کمک می کنند.
- مصرف زیاد مایعات
دکتر « اسنرت » نوشیدن روزانه 8-6 لیوان آب، آب میوه، چای و دیگر مایعات رقیق را پیشنهاد می کند. با این کار می توان مایعات از دست رفته بدن در دوره ی سرماخوردگی را جبران نمود و باعث تسریع خروج عوامل بیماری زا و آلودگی از بدن شد.
- ترک سیگار
کشیدن سیگار موجب تحریک بیشتر گلو که خود در اثر سرماخوردگی تحریک شده، می گردد. به علاوه سیگار مانع از عملکرد صحیح مژک ها که با حرکت دایمی خود وظیفه ی خارج کردن میکروب ها را از ریه ها و حلق به عهده دارند، می شود. بنابراین اگر نمی توانید سیگار را به طور کامل ترک کنید، حداقل از کشیدن آن در دوره ی بیماری بپرهیزید.
- تسکین با آب نمک
با سه بار غرغره ی روزانه گلو - صبح، ظهر و شب - با آب نمک، می توان مانع از تحریک گلو شد. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و سپس گلو را با آن شستشو دهید.
- عرق خرما
با نوشیدن مقداری عرق خرمای داغ می توان به رفع احتقاق بینی جهت داشتن خوابی راحت هنگام شب کمک کرد.
- استفاده از آب داغ
گرفتن دوش آب داغ به رفع احتقاق بینی کمک می کند. یا می توان مقداری آب در داخل کتری یا قابلمه ای ریخت و آن را روی اجاق گاز گذاشت تا به جوش آید. سپس شعله را خاموش کنید حوله ای روی سر خود بیاندزاید، سر را روی کتری یا قابلمه ی آب داغ خم کنید و تا زمانی که احتقاق برطرف شود بخار آب را استنشاق نمایید. این کار به رفع سرفه های ناشی از خشکی گلو نیز کمک می کند.
- چرب کردن بینی
پوست بینی در اثر فین کردن مکرر از بین رفته، زخم می شود. جهت جلوگیری از این حالت یک لایه ژل هیدروکربنی نرم کننده در اطراف بینی و کمی داخل آن (به وسیله ی گوش پاک کن) استفاده کنید.
- راه های انتقال سرماخوردگی
پس گفتید که سرماخورده اید و سرماخوردگی شما نیز به هیچ وجه قصد دست برداشتن از سر شما را ندارد و بسیار مایلید بدانید که چه کسی یا چه چیزی را باید مقصر بدانید؟ یکی از محققان به نام « الیوت دیک » که بیش از 30 سال سابقه ی تحقیق و پژوهش در زمینه ی راه های انتقال سرماخوردگی دارد، عوامل بسیاری را در انتقال بیماری مؤثر می داند. این عوامل عبارتند از:
0 استفاده از غذا یا نوشیدنی فرد مبتلا به سرماخوردگی.
- بوسیدن فرد مبتلا به سرماخوردگی.
- نپوشیدن لباس کافی (گرم نگه داشتن بدن) در برابر سرما.
- نشستن بین جمعیت.
- بیرون رفتن از خانه با موهای خیس.
البته ناقل واقعی هوا است. که ویروس از طریق آن منتقل می گردد. هنگام سرفه یا عطسه یا تخلیه ی بینی توسط فرد مبتلا به سرماخوردگی، ویروس در هوا پخش شده و وارد بدن افراد دیگر می شود.
- داروهای شبانه
داروهای سرماخوردگی بسیاری بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند. بعضی از این داروها علایم خاصی را از بین می برند. دکتر « وان ارت » می گوید: « اگر واقعاً در طول روز نیاز به مصرف داروهای سرماخوردگی دارید، از داروهایی استفاده کنید که اثر کلی بر بدن ندارند و فقط خاص علامتی هستند که شما از آن در عذابید. از نحوه ی صحیح مصرف این داروها اطمینان حاصل کنید. در مورد کودکان از دوز مخصوص آنان استفاده نمایید ». اینک به ذکر چند نکته در این باره می پردازیم:
0 برای رفع درد بدن یا قطع تب ناشی از سرماخوردگی از قرص آسپیرین یا استامینوفن استفاده کنید. اما از دادن آسپیرین به کودکان زیر21ماه اجتناب نمایید. آنچه شما آن را سرماخوردگی فرض می کنید، ممکن است در حقیقت آنفلوانزا و یا آبله مرغان باشد. تحقیقات نشان داده اند که دادن آسپیرین به کودکان مبتلا به عفونت های ویروسی نظیر آنچه گفته شد، خطر ابتلا به سندرم رای(4)- یک بیماری نادر ولی شایع بین اطفال که مغز و کبد را مورد هجوم قرار می دهد- را افزایش می دهد. این مطلب در خصوص داروهای سرماخوردگی حاوی آسپیرین نیز صادق است.
0 جهت بند آوردن عطسه، آبریزش بینی و ریزش اشک از یک داروی آنتی هیستامین که مانع از آزاد شدن هیستامین در بدن و بروز علایمی مثل عطسه و آبریزش می شود استفاده کنید. برای این منظور آنتی هیستامین هایی مانند کلرفنیرآمین، دکس کلرفنیرآمین، برم فنیرآمین و تری پرولیدین مصرف نمایید.
هشدار: آنتی هیستامین ها موجب خواب آلودگی می شوند. بنابراین فقط شب ها و یا حداقل مواقعی که مجبور به رانندگی و یا انجام کارهای دقیق و حساس نیستند، استفاده نمایید.
0 به منظور رفع احتقاق و گرفتگی بینی از یک داروی ضد احتقاق (دکونژستان) استفاده نمایید. داروهایی که محتوی فنیل پروپانول آمین، فنیل آفرین یا پسودوافدرین می باشند برای این منظور مناسبند. هم چنین می توانید از قرص سرماخوردگی بزرگسالان یا دکسترو متورفان بدون آسپیرین استفاده کنید.
0 اسپری های و قطره های بینی مانند اکسی متازولین، فنیل آفرین و سرماخوردگی اطفال نیز از جمله داروهای ضد احتقاق مؤثر می باشند. اما بیش از سه روز نباید مصرف شوند. مصرف بیش از حد این داروها موجب ایجاد حالتی به نام اثر « بازگشت احتقاق » می شود. یعنی فرد به شدت و حتی بیش از قبل، دچار احتقاق بینی می گردد.
0 برای تسکین و کاهش سرفه از شربت ها و قطره های ضد سرفه استفاده کنید. داروهایی که حاوی مواد ضد سرفه اند، نظیر دسترومتورفان، دیفن هیدرامین، نوسکاپین برای این منظور مناسبند.
0 قرص های مکیدنی نیز اثر ضد سرفه دارند. بسیاری از این قرص ها حاوی مواد بی حس کننده موضعی اند. که اندکی موجب بی حسی گلو می شوند و به این ترتیب مانع از سرفه می گردند. از جمله ی این داروها می توان به دکسترو متورفان و ستیل پیریدینیوم کلراید اشاره کرد.
0 روغن نعناع و کافور نیز اثر تسکین دهنده و خنک کننده دارند و احتمالاً به رفع احتقان و بهبود تنفس به ویژه در طول شب کمک می کنند. مقداری Vicks Vaporub (حاوی افدرین) یا محصولات مشابه بر روی سینه ی خود بمالید و سپس روی خود را بپوشانید و راحت بخوابید.
- ویروس ها را منتشر نکنید
اگر نیاز به سرفه کردن دارید، سرفه کنید هنگامی که لازم است بینی خود را تخلیه کنید، آن را تخلیه کنید. اما به یاد داشته باشید که قبل از سرفه یا عطسه کردن، دستمالی جلو دهان و بینی خود بگیرید تا از انتشار ویروس ها در هوا جلوگیری شود. دستمال خود را زود به زود تعویض و دست ها را مرتباً بشویید. در این صورت دوستان و افراد خانواده ی شما که مایل به گرفتن بیماری نیستند، از شما سپاسگزار خواهند شد.

روشی متفاوت

- داروها و چای های گیاهی
داروهای گیاهی و چای های خاصی وجود دارند که دارای خواص مقابله ای طبیعی در برابر ویروس سرماخوردگی اند. توصیه دو تن از پزشکان در مورد آن ها به قرار زیر است:
- گُلد سیل و اکیناسیا (5)
دکتر « السون هاس » مصرف کپسول های گیاهی نظیر گلدن سیل (نوعی گیاه از خانواده ی آلاله ها) را توصیه می کند. وی می گوید: « کپسول های گلدن سیل موجب تحریک کبد، که بخشی از وظیفه ی آن مبارزه با عفونت است می شود ». به علاوه این دارو غشای مخاطی آسیب دیده ی داخل بینی، دهان و حلق را ترمیم می کند. اکیناسیا خون و غدد لنفاوی را تصفیه و پاکسازی می کند و به این ترتیب موجب گردش بهتر و بیشتر پادتن که وظیفه ی مبارزه با عوامل بیماری زا و خارج کردن مواد سمی از بدن را به عهده دارند می شوند. از هر یک از این دو، روزی 2 کپسول به مدت 2 هفته مصرف نمایید ».
- سیر
این گیاه دارای خواص آنتی بیوتیک هاست و می تواند موجب مرگ عوامل بیماری زا و از بین رفتن سریع علایم سرماخوردگی شود. مصرف 3-2 کپسول سیر فاقد چربی روزی سه بار توصیه می شود.
- چای ریشه ی شیرین بیان
این چای دارای خاصیت بی حس کنندگی است و در نتیجه باعث تسکین گلوی تحریک شده و رفع سرفه می شود. در طی روز می توانید از دم کرده ی (چای) این گیاه استفاده کنید.
- چای های دیگر
برای آنکه شب به راحتی بخوابید، یک فنجان رازک یا سنبل طیب (سنبل کوهی) و یا چای Celestial Seasonings Sleepytime که همگی خاصیت آرام بخش دارند، دم کنید. برای گرفتن نتیجه ی بهتر یک قاشق چای خوری عسل یعنی یک هیدروکربن ساده که دارای خاصیت تسکین دهندگی است، به دم کرده ی این گیاهان بیافزایید.
- مونولوریان (6)
این اسید چرب که به شکل کپسول موجود است، طبق نتایج حاصله از تحقیقات، دارای خواص ضد ویروسی است و به سیستم ایمنی بدن در مبارزه علیه عوامل بیماری زا کمک می کند. دکتر« وَن اِرت » مصرف 2 کپسول سه بار در روز همراه غذا را توصیه می کند.

پی نوشت ها :

1. Cranberry.
2. این دارو در ایران موجود نیست. «ویراستار پزشکی»
3. پادتن، ماده ای است که سلول های دفاعی بدن در برابر سلول ها و مواد بیگانه، از خود ترشح می کنند. «ویراستار پزشکی»
4. Reye's Syndrom.
5. این داروها در ایران موجود نیستند. «ویراستار پزشکی»
6. این دارو در ایران موجود نیست. «ویراستار پزشکی»

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه