سرمازدگي

سرمازدگي

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

17 نکته حفاظتی در برابر سرما

هنگامی که «تاد اسکیمل فنیگ» 18ساله بود به اتفاق یکی از دوستانش تصمیم به انجام یک سفر زمستانی ماجراجویانه گرفت. بنابراین به پیاده روی و کوهنوردی در قسمت های دورافتاده وِرمانت پرداختند. «اسکیمل فنیگ» اکنون که تقریباً 20سال از آن زمان گذشته می گوید: «سعی داشتیم کوهنورد شویم و خودمان را از مدرسه خلاص کنیم». او در واقع درس کاملی در مورد سرمازدگی آموخت. انگشتان پای راست او سفید و سخت شده بودند. در حالی که خاطرات را به یاد می آورد، می خندد و می گوید: «انگشتانم مثل یک تکه اِستیک یخ زده شده بودند». مسلماً آن زمان که انگشت هایش یخ زده بودند نمی خندید. خوشبختانه «اسکیمل فنیگ» و دوستش محلی را برای چادر زدن برای گذراندن شب پیدا کردند و او توانست برای مدتی پیشرفت سرمازدگی پایش را متوقف کند. اما برای آن که از رسیدن آسیب بیشتر به پای خود جلوگیری نماید، ناگزیر بود مانع از گرم شدن و یخ بستن مجدد آن شود. بنابراین در حالی که بدن خود را با رفتن به داخل کیسه خوابی گرم کرد، پای سرمازده را بیرون از کیسه گذاشت تا گرم نشود. برای اینکه موفق به انجام این کار شود ناچار شد تمام شب بیدار بماند. وی می گوید: «صبح روز بعد 8 مایل پیاده رفتم و حالم خوب بود و در حال حاضر تمام انگشتانم سالمند». «اسکیمل فنیگ» اعتراف می کند که بی جهت خود را در چنان موقعیت خطرناکی قرار داده بود. اما شکل خفیف تر سرمازدگی ممکن است حتی هنگامی که فقط مشغول پارو کردن برف یا گرفتن پنچری اتومبیل هستید به سرعت اتفاق بیفتد. نمونه های زیادی از اتومبیل سواران یا افراد دیگری را می توان یافت که راه گم کرده اند و سپس گیر افتاده و ناگزیر به رویارویی با سرما شده اند. در این جا به آنچه باید در مورد سرمازدگی بدانید - از نحوه برطرف کردن درد نوک بینی در اثر سرما تا پیشگیری از وقوع سرمازدگی - اشاره می کنیم.

شناخت علایم

Frostnipخفیف ترین شکل سرمازدگی (2) است و غالباً موجب بی حسی و سفیدی پوست می گردد. گونه ها، نوک بینی و گوش ها بیش از نقاط دیگر در معرش سرمازدگی قرار دارند. امکان جدا شدن پوست یا تاول زدن بر روی قسمت های سرمازده پس از گرم شدن وجود دارد. جدا شدن پوست و تاول زدن پس از گرما بیشتر در سرمازدگی سطحی که جدی تر از انواع دیگرند تظاهر می کنند.
در سرمازدگی بافت های بدن یخ می زنند و همین مسأله موجب صدمه دیدن بافت ها می گردد. هم چنین شدت یخ بستن پوست در سرمازدگی بیشتر از Frostnip است. ولی عمق آن به حدی نیست که پوست کاملاً خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. سرمازدگی در واقع راهکار بدن برای حفظ گرما از طریق از کار انداختن گردش خون در قسمت های انتهایی اندام ها است. متأسفانه هنگامی که سرمازدگی پیشرفت می کند ممکن است به دلیل بی حسی حتی متوجه آن نشوید.

محفوظ نگه داشتن خود از وزش باد

بدیهی است که دوری از عوامل ایجاد سرمازدگی و رفتن به یک مکان گرم فکر بسیار خوبی است. اما اگر این کار برایتان مقدور نیست دست کم خود را از قرار گرفتن در معرض وزش باد نجات دهید - باد سرد کمک قابل ملاحظه ای به ایجاد سرمازدگی می کند.

قبل از گرم کردن موضع اندکی تأمل کنید

اگر به نظرتان می رسد که پوست دچار سرمازدگی شده از گرمای خشک و پخش شونده مانند گرمای آتش اردگاه یا لامپ حرارتی استفاده نکنید. پوست یخ زده به راحتی دچار سوختگی می گردد.

از گرمای بدن خودتان استفاده کنید

اگر نمی توانید به مکان گرمی بروید، از گرمای بدن خودتان بهره بگیرید. مثلاً برای گرم کردن انگشتان و دست ها، آن ها را در زیر بغلتان قرار دهید. به علاوه جمع کردن دست و پا و بدن کمتر موجب اتلاف انرژی می شود.

با برف تماس پیدا نکنید

در اثر تماس با برف، پوست خراشیده می شود. به علاوه هنگامی که در اثر تماس با برف خیس می شوید گرمای بیشتری را از دست می دهید.

سعی کنید خیس نشوید

در اثر تماس با آب از دست دادن گرما به مقدار زیادی تشدید می شود.

مادرتان را سربلند کنید!

به جای دستکش های پنج انگشتی، دستکش های یک انگشتی - که گرم ترند - و کلاه های جورابی که گوش ها را می پوشاند بپوشید.

مشروب نخورید

این یک باور غلط است که خوردن الکل باعث گرم شدن بدن از درون می شود. در واقع مصرف الکل باعث اتلاف بیشتر گرمای بدن می گردد.

سیگار نکشید

سیگار نکشید گردش خون محیطی را کاهش می دهد و قسمت های انتهایی بدن بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

آزاد گذاشتن بدن

برای کمک به گردش بهتر خون لباس های آزاد و غیرچسبان پوشیده و هیچ گونه انگشتر و جواهرات به انگشت ها نکنید.

تأخیر نکنید

«اسکیمل فنیگ» روشی سخت و سرد را تجربه کرد. وی می گوید: «هنگامی که در سرما گیر می افتید ممکن است به خودتان بگویید: خوب، پاهایم (یا دست هایم) یک کمی یخ کرده اند و به هر حال چند دقیقه دیگر می روم داخل خانه. وقتی به خانه رسیدم، می توانم حقیقتاً بگویم که دست و پایم هنوز گرمند».

از دوستتان کمک بگیرید

برای یافتن هر گونه تغییر قابل ملاحظه در رنگ پوست، به صورت دوستتان نگاه کنید و از او بخواهید همین کار را در مورد شما انجام دهد.

با فلز تماس پیدا نکنید

رد سرمای شدید لمس یک آچار فلزی تنها برای چند دقیقه می تواند به سرمازدگی منتهی گردد.

داخل اتومبیل بمانید

اگر در شبی سرد در دمای زیر صفر در اتومبیل خود گیر افتادید، بهتر است داخل اتومبیل بمانید و با خارج شدن از اتومبیل خود را به مخاطره نیندازید. زیرا احتمال کاهش دمای بدن یا افت غیر طبیعی دما، افزایش می یابد. «اسکیمل فنیگ» می گوید: «بسیاری از افرادی که تاکنون پیدا کرده ایم و جان خود را از دست داده اند، افرادی هستند که در اتومبیل گیر افتاده و برای یافتن کمک سعی در خارج شدن از آن کرده اند».

هشدار پزشکی

کم بودن غیرطبیعی حرارت بدن (2)

بدن انسان طوری طراحی شده که در دمای 37درجه ی سانتی گراد فعالیت کند. تنها یک کاهش 3/5درجه ای - در حالی که تغییر دمای هوا به همین میزان به زحمت محسوس است - می تواند منجر به مرگ شخص گردد. رسیدن دمای بدن به زیر 33/3 درجه ی سانتی گراد می تواند موجب ایست قلبی شود. کاهش غیر طبیعی دمای بدن که به زبان ساده عبارت است از پایین آمدن دمای بدن در خفیف ترین حالت خود، با رسیدن دمای بدن به 35/5درجه سانتی گراد آغاز می شود. علایم کاهش دما عبارتند از:لرز، کندی نبض، خواب آلودگی و کاهش عمومی سطح هوشیاری. در صورت افت زیاد دما ماهیچه ها سفت شده و ممکن است فرد هوشیاری خود را از دست بدهد.
افتادن به داخل استخر یخ زده ظرف کمتر از یک ساعت ممکن است باعث کاهش حرارت بدن گردد. اما در بیشتر موارد افت دمای بدن در نتیجه ی قرار گرفتن مدت طولانی در معرض سرما بروز می کند. افراد سالمند بیش از دیگران در معرض افت دمای بدن قرار دارند. زیرا تنظیم دما در بدن آنان به خوبی افراد جوان صورت نمی گیرد. در صورت بروز این مسأله دکتر «اشتورم» پیروی از دستورالعمل های زیر و متعاقب آن ارجاع هرچه سریع تر بیمار را به پزشک توصیه می کند:
0 فرد را به مکانی گرم تر انتقال دهید.
0 پتویی به او بپیچید.
زیرا الکل تنها احساس گرمای مصنوعی به فرد می دهد.

سرمازدگی: تأخیر جایز نیست

سرمازدگی شدید اقدامات پزشکی تخصصی را می طلبد؛ زیرا در این حالت بافت ها در حال مرگند. همین مسأله زمینه را برای بروز مشکلات بعدی - عفونت و از دست دادن انگشتان دست یا پا و در موارد شدید بازو یا ران - فراهم می کند. در سرمازدگی شدید و عمیق، پوست سرد، سخت، سفید رنگ و بی حس می گردد. اگر پوست دوباره گرم شود ممکن است به رنگ کبود یا ارغوانی درآید. به علاوه ممکن است عضو متورم شده و تاول هایی بر روی پوست ظاهر گردند. البته هدف آن است که سرمازدگی چنان با سرعت و به صورت مؤثر تحت درمان قرار گیرد که هیچ یک از این علایم بروز نکنند. ضمن این که منتظر دریافت کمک های پزشکی هستید، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید.

گرم کردن سریع

در حال حاضر روش رویارویی با سرمازدگی های شدید آن است که فرد را هرچه سریع تر و تا جایی که آسیبی به او وارد نشود گرم کنید. که البته این کار با درد زیادی توأم است. گرم کردن عموماً به وسیله ی آب گرم- دارای حرارت 40تا 42/5درجه ی سانتی گراد - انجام می گیرد. آب بهتر از هوا گرما را منتقل و هدایت می کند.

اجازه ندهید سرمازدگی مجدد اتفاق افتد

هرگز اجاره ندهید مجدداً این اتفاق بیافتد. وقتی عضو دوباره یخ می زند بلورهای آب بزرگ تر می شوند و همین امر موجب وارد آمدن آسیب بیشتر به بافت می گردد.

با مغزتان پاها را نجات دهید!

توصیه نمی کنیم که با پاهای یخ زده راه بروید. اما راه رفتن بهتر از آن است که بگذارید پاها گرم شده و دوباره یخ بزنند. بنابراین اگر فکر می کنید راه رفتن تنها راه نجات شماست کفش یا پوتین را از پای یخ زده خود خارج نکنید. ممکن است پا متورم شده و تاول بزند و قادر به پوشیدن مجدد کفش یا پوتین های خود نباشید.

پی نوشت ها :

1. Frostbite.
2. Hypothermia.

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه