سوختگي

سوختگي

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

10نوع درمان برای سوختگی های خفیف

آتش! آتش!
چکار می کنی؟ آتش را خاموش کن!
این توصیه در مورد سوختگی ها هم مفید است. هنگامی که دستتان با المنت های داغ و سوزان داخل اجاق گاز می سوزد، آب باتری به سینه اتان می پاشد، در ظرفی را که در داخل مایکروفر درآورده اید بر می دارید و صورتتان با بخار می سوزد و یا مواد پاک کننده و گندزدای شستشوی حمام و دستشویی به داخل چشمتان می پرد، باید هرچه سریع تر این آتش را خاموش کنید - عجله کنید! چگونه؟ به روش های زیر.

سوختن را متوقف کنید

دکتر «ویلیام بردیک» متوقف کردن جریان سوختگی را مهم ترین اقدام توصیف می کند. مقدار زیادی آب سرد را به مدت 15 تا 30 دقیقه و یا تا زمانی که سوزش قطع شود روی محل سوختگی بریزید. اما از یخ یا مخلوط آب و یخ استفاده نکنید. زیرا موجب وخیم ترشدن سوختگی می شوند. اگر سوختگی در اثر تماس با جسم داغی ایجاد شده، محل سوختگی را زیر آب سرد بگیرید. چنانچه پاشیده شدن روغن داغ، آب باتری ایجاد شده، محل سوختگی را زیر آب سرد بگیرید. چنانچه پاشیده شدن روغن داغ، آب باتری یا سوپ موجب سوختگی شده، ابتدا لباسی را که به ماده سوزاننده آغشته است از بدن خارج کنید. روغن را از سطح پوست بشویید و سپس محل سوختگی را در آب سرد فرو ببرید. اگر لباس به محل سوختگی چسبیده است از روی لباس برروی ناحیه سوخته آب بریزید و سپس به پزشک مراجعه نمایید. در این صورت سعی نکنید لباس را خودتان از بدن جدا کنید. هنگامی که جریان سوزش را متوقف می کنید و در حقیقت نیمی از درمان را انجام داده اید. خنک کردن موضع سوختگی از ادامه ی سوختن و سرایت آن به بافت های مجاور جلوگیری کرده و به عنوان یک مسکن موقت عمل می کند.

کره برای خوردن با نان است!

شما مسلماً هرگز سعی نمی کنید آتش را با انداختن یک تکه کره در آن خاموش کنید. اینطور نیست؟ همین مسأله در مورد سوختگی ها هم صدق می کند. گذاشتن مواد غذایی بر روی سوختگی می شود. با این کار حتی امکان بروز عفونت افزایش می یابد.
هم چنین از هیچیک از درمان های قدیمی رایج با مواد غذایی نظیر سرکه، سیب زمینی ورقه ورقه شده یا عسل استفاده نکنید(1).

تعیین میزان سوختگی

معمولاً سوختگی های درجه یک و دو کوچک تر از یک سکه ی پنجاه ریالی در کودکان یا کوچک تر از یک سکه ی صد ریالی در بالغین را می توان در خانه درمان کرد. برای درمان سوختگی های وسیع تر و نیز درمان سوختگی نوزادان زیر یک سال یا افراد بالای 60سال به پزشک مراجعه نمایید.

پوشاندن سوختگی

پس از خنک و تمیز کردن محل سوختگی موضع را با ملایمت به وسیله ی یک پارچه ی خشک و تمیز نظیر یک گاز ضخیم بپوشانید.

بعد هیچ کار نکنید

دست کم برای 24ساعت پس از وقوع سوختگی آن را به حال خود بگذارید. لازم است به سوختگی جهت شروع روند درمان خود فرصت داده شود.

به بهبود سوختگی کمک کنید

پس از رها کردن سوختگی به مدت 24ساعت به حال خود، موضع را به آرامی با آب و صابون و یا محلول رقیق شده ی بتادین روزی یک بار شستشو دهید. لازم است محل سوختگی در فواصل بین شستشو تمیز، خشک و پوشیده نگه داشته شود.

تسکین موضع با الکل

دو یا سه روز پس از وقوع سوختگی، یک تکه از گیاه صبرزرد را جدا کنید و از رطوبت شفابخش طبیعی و یا از کرم آن که بدون نسخه به فروش می رسد برای درمان سوختگی استفاده نمایید. این گیاه و کرم آن هر دو خاصیت ضد درد دارند و زخم را بهبود می بخشند. در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون و یا داشتن سابقه ی مشکلات قلبی از این گیاه استفاده نکنید.

تهیه ی محلول های تسکین دهنده

هنگامی که سوختگی روبه بهبودی است یک کپسول ویتامین E را باز و مایع داخل آن را بر روی پوست بمالید. ویتامین E باعث بهتر شدن زخم و مانع از به جای ماندن آثار آن می شود. می توانید از کرم های مخصوص آفتاب سوختگی استفاده نمایید.

استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک

پک پماد آنتی بیوتیک مجاز بدون نسخه که حاوی «پلی میکسین ب سولفات» و «باسیتراسین» است، می تواند از عفونی شدن زخم پیشگیری کرده و به بهبود آن کمک نماید.

به تاول ها دست نزنید

حباب ها یا تاول هایی که بر روی پوست ایجاد می شوند خود بهترین پانسمان طبیعی هستند. پس به آن ها دست نزنید. در صورت ترکیدن تاول ها آن محل را با آب و صابون تمیز کنید. سپس مقداری پماد آنتی بیوتیک بر روی آن مالیده، روی موضع را بپوشانید.

هشدار پزشکی

چه موقع به تنهایی نمی توان از عهده ی درمان سوختگی برآمد؟
بنا به گفته ی پزشکان اکثر سوختگی های درجه یک و دو را می توان در منزل معالجه کرد. اما سوختگی های درجه ی سه نیاز به مراقبت به توجه پزشکی دارند. با استفاده از روش های زیر می توان به درجه ی سوختگی پی برد.
0 سوختگی های درجه ی یک مانند آفتاب سوختگی و سوختگی با آب جوش، قرمز و دردناکند.
0 سوختگی های درجه ی دو نظیر آفتاب سوختگی شدید و سوختگی هایی که در اثر تماس با المنت اجاق گاز عارض می شوند، تاول زده، ترشح می کنند و دردناکند.
0 سوختگی های درجه ی سه سیاه و سفید یا کرم رنگند. این سوختگی ها در نتیجه ی تماس مواد شیمیایی با پوست، جریان برق، یا تماس طولانی پوست با سطوح داغ ایجاد می شوند. این نوع سوختگی ها اغلب دردناک نیستند. زیرا پایانه های عصبی در اثر سوختگی تخریب می گردند. ولی درمان آن ها باید توسط پزشک انجام گیرد.
دیگر سوختگی هایی که درمان آن ها نیاز به توجه و مراقبت فوری پزشک دارند عبارتند از:
0 سوختگی صورت، دست ها، پاها، لگن و ناحیه ی تناسلی و یا چشم ها.
0 هر نوع سوختگی که نسبت به درجه یک یا دو بودن آن تردید وجود داشته باشد.
0 سوختگی هایی که با علایم عفونت همراهند. از جمله سوختگی هایی که در آن ها تاول های ایجاد شده از مایعی سبز یا قهوه ای رنگ پر شده اند و یا سوختگی هایی که دوباره ادامه پیدا می کنند و قرمز می شوند.
0 هر نوع سوختگی که پس ده روز یا 2هفته بهبود نیابد.
اگر قصد دارید برای درمان سوختگی به پزشک مراجعه کنید موضع را بشویید. ولی از پماد، مواد ضد عفونی کننده یا اسپری استفاده نکنید. با این وجود می توانید با باندی خشک و استریل آن را پانسمان نمایید.
توضیح ویراستار: در مواردی که دست یا انگشتان بر اثر تماس با بخار کتری یا قابلمه ی غذا و یا بر اثر تماس با جسمی داغ، احساس سوختگی دارد مسلماً اولین و بهترین کار گرفتن انگشت زیر شیر آب سرد است. ولی قبل از رسیدن به شیراب انگشتان را به نرمه ی گوشتان بچسبانید چون احتمالاً سردترین و نزدیک ترین نقطه ی ممکن است. نرمه ی گوش به دلیل کم بودن نسبی رگ های خونی در آن، نسبت به سایر نقاط بدن سردتر می باشد.

پی نوشت :

1. خمیر دندان هم هیچ فایده ای در بهبود سوختگی ندارد و نباید استفاده شود. «ویراستار پزشکی»

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه