عفونت بر اثر گاز گرفتن گربه

عفونت بر اثر گاز گرفتن گربه

 

تألیف و ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری
منبع :راسخون 
بدون شک گربه‌ها از حیوانات خانگی محبوب می‌باشند، ولی باید بدانیم که گاز آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد عفونت در بدن ما گردد. اگر شما از عواقب گاز یا چنگ گربه‌ها آگاه نیستید، لازم است که این مقاله را مطالعه نمایید.
عفونت بر اثر گاز گرفتن گربه - تصویر 2
در میان دو میلیون گاز گرفتگی حیوانات، 19 درصد توسط گربه‌ها آسیب دیده‌اند. گاز گربه می‌تواند به بیماری‌های عفونی جدی منجر گردد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها عفونت‌های باکتریایی می‌باشد. باکتری از طریق بزاق دهان گربه به بدن فرد منتقل می‌گردد.
بر طبق گزارش‌های اخیر، 80 درصد از تمام کسانی که توسط گربه گاز گرفته شده‌اند، دچار عفونت گشته‌اند. به سبب این عفونت، افراد به گلو درد، تب، سر درد، تورم غدد لنفاوی و سایر بیماری‌ها مبتلا می‌گردند. اگر از محل گاز گرفتگی گربه خون بیاید، احتمال عفونت کمتر خواهد بود، زیرا خون ریزی مقداری از بزاق عفونی را از محل جراحت خارج می‌کند. عموماً زخمی که بر اثر گاز گربه به وجود بیاید، puncture نامیده می‌شود.
گاز گربه‌ها می‌تواند به عفونت‌های گوناگونی منجر گردد که برخی از آن‌ها در زیر آمده‌اند:

عفونت پاستورلا

پاستورلا نوعی باکتری است که در دهان گربه وجود دارد. زمانی که یک گربه، انسان یا حیوانی را گاز می‌گیرد، این باکتری‌ها از طریق محل جراحت وارد شده و آغازگر عفونت می‌باشند. 2 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا در محلی که گربه گاز گرفته، علائمی مانند درد، قرمز شدگی و تورم ایجاد گردد و در مدت زمان کوتاهی به سایر نقاط بدن هم سرایت می‌کند. به عنوان مثال چنان چه گربه دست را گاز بگیرد، عفونت در بافت‌های دست ایجاد گشته و به تاندون‌ها یا حتی استخوان‌ها هم سرایت می‌نماید.

عفونت استرپتو کوکی

این عفونت، نوعی عفونت باکتریایی است که بر اثر گاز گربه به وجود می‌آید و منجر به بیماری‌های مزمن، بیماری‌های کلیوی، تورم دردناک و نیز قرمز شدگی در ناحیه‌ی جراحت می‌گردد.در این عفونت باکتریایی نیز، مانند پاستورلا، درد و تورم رفته رفته در سرتاسر بدن گسترش می‌یابد.

عفونت استافیلو کوکی

این عفونت باکتریایی که بر اثر گاز گربه ایجاد می‌گردد، به بیماری‌هایی مانند عفونت پوستی، عفونت خون و ذات ‌الریه می‌انجامد.
برخی از اقدامات کمک‌های اولیه که در کنترل عفونت ناشی از گاز گرفتن گربه سودمند خواهند بود، عبارتند از: شست و شوی محل جراحت با آب و صابون، استفاده از پماد آنتی ‌بیوتیک در آن ناحیه و سپس پوشاندن زخم با پانسمان استریل. 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه