در این مطلب ساختمان هایی را معرفی کرده ایم که هر کدام به فناوری خاصی مجهز هستند. مثلا برجی در ژاپن هست که با لرزش زمین نمی لرزد و فقط جابه جا می شود! یک ساختمانی در آمریکا هست که تانکر آب دارد تا آب باران را در خود جمع و تصفیه کند.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
برترین ها: در این مطلب ساختمان هایی را معرفی کرده ایم که هر کدام به فناوری خاصی مجهز هستند. مثلا برجی در ژاپن هست که با لرزش زمین نمی لرزد و فقط جابه جا می شود! یک ساختمانی در آمریکا هست که تانکر آب دارد تا آب باران را در خود جمع و با تصفیه آن، آب ساختمان را تامین کند.

هتل دیسک آبی

فناوری در معماری - تصویر 2

در چند سال گذشته، دبی به خانه شیک ترین، بهترین و لوکس ترین هتل های دنیا تبدیل شده است. از برج‌العرب گرفته تا ساختمان های زیبای دیگر. اما گویا قرار است این شهرِ مملو از ساخته های بشری، محل سکونت نخستین هتل زیرآبی دنیا نیز باشد. هتل Water Discus دو دیسک بزرگ است که یکی در آب و دیگری در بالای آب قرار گرفته اند. این هتل 22 اتاق عایق صدا در دل اقیانوس و در عمق 10 متری دارد.

Taipei 101

فناوری در معماری - تصویر 3

این ساخمان عظیم الجثه تا پیش از سال 2010 و ساخته شدن برج خلیفه در دبی، بلندترین ساختمان دنیا به شمار می رفت. این برج 101 طبقه دارد. از نظر تامین و مدیریت انرژی و طراحی جایزه های متعددی گرفته است و بلندترین ساختمان دوستدار محیط زیست دنیا به شمار می رود. پنجره های دوجداره تا 50 درصد از ورود گرمای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می کنند و 30 درصد از آب مورد نیاز ساختمان نیز بازیابی می شود. اینترنت ماهواره ای و فایبراپتیک نیز از همان ابتدا در این ساختمان وجود داشتند و به طور دایم در هر حال به‌روزرسانی هستند. این برج در تایوان قرار دارد.

Apple Campus 2

فناوری در معماری - تصویر 4

این ساختمان زیبا که شبیه دونات بزرگی دیده می شود یکی از شهرک های فناوری اپل است و دیوارها و سقف این ساختمان با پانل های جذب انرژی خورشیدی پوشانده شده اند تا بخشی از انرژی لازم برای داخل ساختمان را تامین کند. این ساختمان مملو از آزمایشگاه های R&D (تحقیق و توسعه)، بخش های تست و تالار سخنرانی با دوهزار صندلی است که رقیبی در دنیا ندارد. Campus 2 در کوپرتینو در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد.

The Kingdom Tower


فناوری در معماری - تصویر 5

برج پادشاهی در حال حاضر در حال ساخت در شهر جده در عربستان سعودی است و قرار است بلندترین برج دنیا و نخستین ساختمانی بشود که ارتفاع آن به یک کیلومتر می رسد. فقط تماشای این برج هم به آدم سرگیجه می دهد. برج پادشاهی به شکل مثلث و شیب‌دار ساخته می شود تا در برابر باد مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. داخل این ساختمان 59 آسانسور قر��ر دارد که هر ده متر را در عرض یک ثانیه طی می کنند.

Sky City One


فناوری در معماری - تصویر 6

به نظرتان برای ساخت یک آسمان‌خراش چقدر زمان لازم است؟ ده ماه؟ چند سال؟ شاید جالب باشد بدانید برج های Sky City در عرض 90 روز ساخته شده اند. البته 120 روز هم مراحل پیش ساخت آن طول کشیده تا این برج های 838 متری از زمین بروند و سر به آسمان بکشند. دلیل سریع ساخته شدن این ساختمان استفاده از مواد و مصالح پیش ساخته بوده است. تقریبا 95 درصد از مصالح این برج در کارخانه ساخته و در این اینجا سرهم شده اند. حقیقت این است که مراحل ساخت مواد پیش ساخته حدود 6 ماه زمان برده است و 90 روز فقط زمانی است که این قطعات روی هم سوار شده اند. این ساختمان در چین واقع شده است.

Yokohama Landmark Tower


فناوری در معماری - تصویر 7

این برج که در یوکوهامای ژاپن قرار دارد، حدود 275 متر ارتفاع دارد و در برابر زلزه مقاوم سازی شده است. این ساختمان در نتیجه زمین لرزه حرکت می کند، اما نمی لرزد. در برابر باد و بارش های باران و برف نیز مقاوم است و مواد مورداستفاده در ساخت آن کاملا انعطاف پذیر هستند.

BSkyB Harlequin 1

فناوری در معماری - تصویر 8

این ساختمان در سال 2011 میلادی گشایش یافته است و طراحی کاملا صنعتی دارد و تکنیکال دارد. هواکش و بادگیرهایی که برای این ساختمان تعبیه شده اند باعث می شود تا هوا در داخل و صدا در بیرون ساختمان باقی بمانند. منبع آبی نیز دارد که آب باران را ذخیره و تصفیه و تقریبا بخش اعظم آب 1300 ساکن این ساختمان را تامین می کند. این همه فناوری استفاده شده در این ساختمان باعث می شود تا حدود 67 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

Samsung HQ


فناوری در معماری - تصویر 9

ساختمان مرکزی سامسونگ نیز که مرکز تحقیق و توسعه محصولات این شرکت کره ای است، جزو ساختمان های خاص به حساب می آید. این ساختمان 10 طبقه دارد و به طور جالبی نماد طبیعت در داخل ساختمان است. سه طبقه از آن باغ است که انواع درختان و مسیر پیاده روی و استراحت برای کارمندان این کمپانی دارد. سقف شیشه ای بزرگ این بنا نیز نمای 360 درجه از طبیعت و آسمان خدا را به ساکنین ارایه می دهد. این دفتر در سن حوزه آمریکا واقع شده است.

Torre Agbar

فناوری در معماری - تصویر 10

این برج جالب توجه در اسپانیا و شهر بارسلونا قرار دارد و جذابیت آن استفاده هوشمندانه از نور است. Torre Agbar حدود 4500 لامپ LED دارد که در شب نورافشانی های بسیار جالبی دارند. نمای این ساختمان در شب می درخشد و تصاویر جالبی با نور نمایش می دهد. البته از آن جالب تر، هزاران حسگر گرمایی موجود در ساختمان است که در همه جای نمای آن قرار دارند و دمای بیرون را رصد می کنند و در نتیجه، پنجره ها و منفذهای ساختمان را باز و بسته می کنند.

Hearst Tower


فناوری در معماری - تصویر 11

از دیگر ساختمان های دوستدار محیط زیست باید به برج Hearst اشاره کرد. این ساختمان اداری در نیویورک قرار دارد. کفپوش های این ساختمان رسانا هستند. همه لوله هایی که در دیوار کار شده اند از جنس پلی اتیلین هستند و به چرخش آب به منظور خنک سازی فضا کمک می کنند. 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه