موشکافي دلايل ريزش مو

 موشکافي دلايل ريزش مو

 


 

تغییرات هورمونی

تغییرات قابل توجه در سطح هورمون ها به ویژه در زنان می تواند موجب ریزش مو شود. ریزش مو در زمان یائسگی و همچنین به دنبال تولد بچه به خاطر پایین افتادن سطح استروژن خون شایع است.
وقتی ریزش مو به علت پایین افتادن استروژن خون باشد؛ ریزش مو موقتی است و موها مجدداً به حالت اول برخواهند گشت. یک خانم در سن 40 سالگی یا بالاتر نباید انتظار داشته باشد موهایش به اندازه سنین 20 سالگی رشد کند.

رژیم غذایی

- کم کردن وزن:

حتی اگر کم کردن وزن زیر نظر پزشک باشد سه تا 6 ماه بعد از کم کردن 6 کیلو وزن، ریزش مو اتفاق می افتد. ریزش مو به دنبال کاهش وزن شایع است و البته دوباره به حالت نرمال بر می گردد.

- مصرف بیش از اندازه ویتامین ها:

مصرف بیش از اندازه ویتامین A که معمولاً در مکمل های ویتامینی یافت می شود منجر به ریزش مو می شود. بعد از قطع و نرمال شدن ویتامین A در بدن، موها به حالت نرمال بر می گردند.

- کم مصرف کردن پروتئین:

وقتی بدن پروتئین کافی دریافت نکند در مصرف پروتئین خود صرفه جویی کرده و سهمیه موها را قطع می کند دو تا سه ماه بعد از کم شدن پروتئین بدن، موها ریزش می کنند. با مصرف کافی پروتئین می توان جلوی این مشکل را گرفت. گوشت، تخم مرغ و ماهی، منابع خوب پروتئین هستند. گیاهخواران می توانند پروتئین خود را با افزودن آجیل گیاهان دانه دار و عدس به رژیم غذایی خود به دست آورند. کم مصرف کردن آهن: مصرف کم آهن منجر به ریزش مو می شود. این مسئله به خصوص در مورد خانم ها صادق است.
گوشت قرمز منبع آهن است و آهن آن در مقایسه با منبع گیاهی به خوبی جذی بدن می شود. رژیم های حاوی حبوبات، سبزیجات به ویژه اسفناج، نان گندم نیز میزان آهن لازم بدن را تأمین می کنند.
کارشناسان تغذیه توصیه می کنند ماهی یا مرغ را به جای گوشت قرمز استفاده و غذاهای گوشتی را با لوبیا، ماکارونی و برنج همراه کنید.
انواع گوشت ها، جگر و بعضی از محصولات کشاورزی مانند انواع حبوبات دارای آهن هستند. البته آن انواع گوشت قابل جذب تر است.
اگر همراه با غذا، ویتامین C که در سبزیجات، مرکبات و میوه ها وجود دارد مصرف شود، آهن فرآورده های گیاهی مثل حبوبات هم قابل جذب می شود. بنابراین مصرف انواع سبزی و سالاد همراه با غذا توصیه می شود.

- اختلالات خوردن:

برخی از بیماری ها که خود را با اختلال خوردن غذا نشان می دهند، مثل بی اشتهایی عصبی منجر به ریزش مو می شود.

داروها

داروهایی که بیشتر از همه منجر به ریزش مو می شوند عبارتند از: رقیق کننده های خون مثل آسپرین، دوز بالای ویتامین A، داروهایی که برای درمان آرتریت، افسردگی، نقرس، فشارخون بالا و بیماری های قلبی مصرف می شود.
در برخی از زنان، قطع یا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری منجر به ریزش مو می شود. این به خصوص در زنانی که زمینه ارثی ریزش مو دارند اتفاق می افتد.

آراستگی مو با قیمت گزاف

- مواد آرایشی موها:

استفاده مکرر از مواد دکلره و مواد فر دائمی منجر به ریزش مو می شود.
استفاده بیش از اندازه و نامناسب از رنگ مو، ژل و اسپری های نگهدارنده مو منجر به ریزش مو می شود. در واقع اینها منجر به شکستن و ریختن موها می شود.
متخصصان مو توصیه می کنند مصرف مواد آرایشی مو محدود شود.

- سشوار، اتوی مو و وسایل مشابه:

استفاده مکرر از سشوار و اتوی مو منجر به ریزش مو می شود. گرمای ناشی از سشوار و اتوی مو، آب درون ساقه مو را تخلیه کرده و موها را مستعد شکستن و آسیب دیدن می کند. اگر اجازه دهیم موها در معرض هوا خشک شده، سپس آنها را مدل داده و آرایش کنیم این ریسک کاهش می یابد. استفاده از اتوی مو نیز باید بسیار کم باشد.

- کلیپس، کش مو و سنجاق مو:

اگر از این وسایل به صورت سفت و محکم برای نگهداشتن مو استفاده شوند، موها آسیب می بیند. اگر سنجاق مو انتخاب می کنید بهتر است انواعی که نرم تر بوده و نوک آن ها تیز نباشد انتخاب کنید. کلیپس مو نیز باید یک بالشتک از جنس لاستیک در تماس با موها داشته باشد. بهتر است از این وسایل به صورت سفت و محکم برای بستن موها استفاده نشود.

- بافت موی آفریقایی:

در این نوع آرایش، موها در اثر فشار بیش از حدی که به ریشه های مو وارد می شود دچار ریزش می شوند و حتی این ریزش ممکن است دائمی باشد.

- شامپو و برس زدن بیش از اندازه به موها:

شامپو زدن بیش از اندازه و یا برس زدن بیش از اندازه منجر به آسیب دیدن موها می شود. به خصوص اگر این کارها را با وسواس و محکم انجام دهیم موها بیشتر آسیب می بینند. در این افراد موها نازک، تیره و شکننده هستند. بهتر است موهای خیس شانه نشوند. حوله را بر روی موها نکشید. حوله را به دور سر خود بپیچید تا موها به آرامی خشک شوند موهای خیس در معرض آسیب بیشتری هستند.

مراجعه به متخصص پوست و مو

متخصص پوست و مو می تواند به شما در یافتن علل ریزش مو کمک کند.
متخصص پوست با پرسش هایی و همچنین با معاینه موها علت ریزش مو را ریشه یابی می کند. او درباره سابقه بیماری های قبلی، داروهای مصرف شده قبلی، رژیم غذایی و سابقه فامیلی سوال می کند. متخصص پوست همچنین موهای شما را معاینه می کند. هنگام معاینه ممکن است لازم باشد چند عدد از موهای شما کشیده شود. گاهی یک آزمایش خون هم لازم می شود. او همچنین به میزان چربی سر، شوره و خارش سر توجه می کند. وقتی به منظور ریزش مو به مطب متخصص پوست مراجعه کرده اید یادتان باشد یک راه حل سریع و فوری وجود ندارد و با صبر و حوصله مشکل شما حل می شود.
منبع مقاله :
نشریه بهداشت زنان، شماره 48 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه