بسیاری از ما از اینکه باتری دستگاهمان زود خالی می‌شود دلخوریم و همیشه نسبت به آن شکایت داریم. اما تا به حال آیا به این فکر کرده‌ایم که چرا باتری لپ تاپ به این سرعت تخلیه می‌شود؟

لپ تاپ مدیا: بسیاری از ما از اینکه باتری دستگاهمان زود خالی می‌شود دلخوریم و همیشه نسبت به آن شکایت داریم. اما تا به حال آیا به این فکر کرده‌ایم که چرا باتری لپ تاپ به این سرعت تخلیه می‌شود؟

باتری لپ‌تاپ‌ها معمولا حدود ۳ الی ۴٫۵ ساعت شارژدهی دارند. چه ۴ سلولی باشند و چه ۶ سلولی. البته در برخی دستگاه‌ها که از سخت افزاری قوی استفاده می‌کنند و در مقابل باتری ۴ سلولی دارند کمی اوضاع فرق می‌کند. مدیریت انرژی بایستی در این دستگاه‌ها با دقت بیشتری صورت گیرد. مثل Z500 یا Z510 لنوو.

حال چند راه حل را پیش روی شما می گذاریم تا بتوانید باتری خود را مدیریت کنید و میزان استفاده خود را از باتری بالاتر ببرید.

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟ - تصویر 1

1. سیستم های بی‌سیم را غیرفعال کنید.


در صورتی که به اتصال وایرلس و بلوتوث و یا هر کدام از آنها نیاز ندارید این دستگاه‌ها را خاموش کنید و در حالت غیرفعال قرار دهید. بلوتوث و وایرلس همیشه در حال جستجو دستگاه‌های مربوط هستند که این کار باعث مصرف انرژی می‌شود.

2. نور صفحه نمایش را مناسب با نور محیط در نظر بگیرید.


تا آنجا که چشمانتان اذیت نمی شود نور صفحه نمایش را کم کنید. هر چه نور صفحه نمایش کمتر باشد مصرف انرژی هم کمتر می‌شود.

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟ - تصویر 2

3. قابلیت‌های اضافی را کنترل کنید.


اگر کیبورد شما دارای نور پس زمینه است آن را در مواقعی که نیاز نیست خاموش کنید. این چراغ‌های LED با اینکه کم مصرف هستند و زیبایی خاصی به دستگاه می دهد ولی ذخیره ۵ درصد باتری ارزش خاموش کردن آنها را دارد.

4. از اتصال هر گونه وسیله جانبی بی مورد به دستگاه خودداری کنید.


مثلا استفاده از موس یا پایه‌های خنک کننده (یا اتصال هر گجت دیگر به دستگاه، حتی فلش) در زمانی که از باتری استفاده می‌کنید باعث می‌شود مصرف شما افزایش یابد. اگر دیسکی داخل DVD درایو دستگاه قرار دارد نیز آن را خارج کنید.

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟ - تصویر 3

5. فقط یک برنامه در حال اجرا داشته باشید.


وقتی چندین برنامه را با هم اجرا می‌کنید پردازنده نیاز به قدرت بیشتری برای پردازش آنها دارد و این قدرت بیشتر باعث افزایش مصرف باتری می‌شود. برای مثال گوش دادن به موزیک و نوشتن یک متن در کنار آن مصرف را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد. اینکار باعث افزایش حرارت و افزایش کارکرد سیستم خنک کننده می‌شود که در نهایت مصرف سریع‌تر باتری را همراه دارد.

6. حالت Power Saving را فعال کنید.


در قسمت تنظیمات نیرو و با کلیک روی علامت باتری، گزینه ذخیره سازی انرژی را فعال کنید تا دستگاه شما مصرف باتری را بهینه کند و با کاهش سرعت چرخش هارد و پایین آوردن فرکانس پردازنده به ذخیره انرژی کمک کند.

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم؟ - تصویر 4

7. بازی نکنید.

بازی های رایانه‌ای به علت درگیر کردن قسمت‌های مختلف دستگاه باعث می‌شوند باتری به سرعت تخلیه شود. همچنین با ایجاد حرارت بالا موجب چرخش سریع‌تر فن و افزایش کارکرد سیستم تهویه می‌شود که این موضوع تاثیر بسیار زیادی در مصرف انرژی دارد.

8. محیط باتری را خنک نگه دارید.

این موضوع به این معنی نیست که شما حتما از پایه‌های خنک کننده استفاده کنید. همانطور که در مورد ۴ گفته شد این کار نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه باعث افزایش مصرف انرژی نیز می‌شود. منظور از اینکه محیط باتری را خنک نگه دارید این است که دستگاه را روی پتو، فرش و یا سطح نرم یا روی پاها قرار ندهید. این کار باعث تولید گرما و پایین آوردن عملکرد باتری می‌شود چه بسا ممکن است به دستگاه نیز آسیب جدی وارد کند. برای اسفاده از دستگاه حتما سطحی صاف، صیقلی و سفت را انتخاب کنید.

این چند روش ساده به شما کمک می‌کنند تا باتری خود را به راحتی مدیریت کنید در مواقع ضروری بتوانید مدت زمان بیشتری از باتری خود استفاده کنید.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه