گوش درد

گوش درد

 

نویسنده: دبورا تکاک
مترجم: مینا اسماعیلی 

12روش درمان گوش درد

این یک حقیقت است که گوش درد در شب، بدتر از گوش درد به هنگام روز است. البته نه صرفاً به این دلیل که بهره جستن از امدادهای پزشکی پس از به خواب رفتن همه، دشوارتر است. بسته شدن ارتباط شیپور استاش (که گوش میانی را به حلق متصل می کند) با حلق از شایع ترین علل بروز گوش درد در کودکان و بالغین است. به علاوه سرماخوردگی، عفونت های سینوسی و یا آلرژی نیز مزید بر علت می شوند. از آنجا که سر در طول روز در راستای قایم قرار می گیرد، در تخلیه ی محتویات مجرای استاش به پشت حلق مشکلی پیش نمی آید. به علاوه هنگام جویدن و بلعیدن، ماهیچه های مجرای استاش به پشت حلق مشکلی پیش نمی آید. به علاوه هنگام جویدن و بلعیدن، ماهیچه های مجرای استاش منقبض شده، سبب باز شدن مجرا و ورود هوا به گوش میانی می شوند. اما با فرا رسیدن شب همه چیز تغییر می کند. هنگامی که به خواب می روید هیچ مشکلی احساس نمی کنید. اما حین خواب دیگر تخلیه و تهویه در این مجاری به طور طبیعی صورت نمی گیرد و چون تعداد دفعات بلع نیز کاهش می یابد، هوای کافی در این مجاری جریان پیدا نمی کند. هوایی که در گوش میانی وجود دارد جذب شده، خلأ ایجاد می گردد و پرده ی صماخ به سمت داخل کشیده می شود. نیمه شب در حالیکه احساس می کنید سیخ داغی را وارد گوشتان می کنند از خواب بیدار می شوید. عواملی مانند عفونت، که ممکن است در اثر شنا کردن ایجاد شود، فشار ناشی از سفر با هواپیما و شیرجه زدن در آب های عمیق نیز از عوامل بروز گوش درد می باشند. موارد عجیبی نظیر وارد شدن خرده های مو به گوش حین کوتاه کردن آن و در نتیجه تحریک آن نیز در بروز گوش درد نقش دارند. گاهی ممکن است منشأ گوش درد یا سوزش آن از دندان، لوزه ها، گلو، زبان یا فک ناشی شود. به محض بروز گوش درد لازم است نزد متخصص بروید اما تا رسیدن به مطب دکتر می توان از روش های زیر جهت تسکین درد استفاده نمود.

نشستن

چند دقیقه نشستن باعث کاهش التهاب و شروع مجدد تهویه در مجاری شیپور استاش می گردد. عمل بلع به تخفیف درد کمک می کند. در صورت امکان سر را تکیه دهید و در راستای قایم نگه دارید. با این کار تهویه ی مجاری شیپور استاش با سهولت بیشتری انجام می گیرد.

سشوار

در گذشته پدربزرگ ها دود سیگار را به داخل گوش می دمیدند. در حقیقت در این کار آنان حکمتی است. در واقع این دود سیگار نیست که باعث تخفیف درد می شود، بلکه گرمای آن درد را تسکین می دهد.
برای گرما دادن به گوش، بی آنکه ریه های خود را به خطر بیاندازید، سشوار را با درجه حرارت کم در فاصله 50سانتی متری از نقطه درد مقابل گوش گرفته، به آن حرارت دهید.

تکان دادن گوش

برای آنکه بدانید به اوتیت خارجی (1)، (نظیر آنچه که شناگران به آن دچار می شوند) مبتلایید و یا اوتیت میانی (عفونت گوش میانی)، گوش خارجی را محکم بگیرید و تکان دهید. اگر با تکان دادن آن درد احساس نکردید احتمالاً مشکل مربوط به گوش میانی می شود. ولی چنانچه تکان دادن گوش با درد توأم باشد، بدان معنی است که احتمالاً عفونت در مجرای گوش بیرونی است.

استفاده از روغن گرم

یک شیشه روغن بچه یا روغن معدنی در ظرف آبی که با دمای بدن هم دماست قرار دهید. بگذارید شیشه روغن در آب بماند تا دمای روغن نیز به دمای بدن برسد. چکاندن 1یا 2 قطره روغن گرم به داخل گوشی که درد می کند موجب تسکین آن می شود.
هشدار: در صورتی که احتمال می دهید پرده ی صماخ سوراخ یا پاره شده است، جداً از انجام این کار خودداری کنید.

جویدن آدامس بزرگ

بیشتر مردم می دانند جویدن آدامس بزرگ در هواپیما به باز شدن گرفتگی گوش کمک می کند. اما از اثر آن در تسکین دردهای شبانه ی گوش بی خبرند. جویدن آدامس موجب کشیدگی عضلات و در نتیجه باز شدن مجرای شیپور استاش می شود.

خمیازه کشیدن

خمیازه حتی بیش از جویدن آدامس یا مکیدن قرص نعناع موجب کشیدگی ماهیچه ها و بازشدن مجرای استاش می گردد.

نگه داشتن بینی

چنانچه پرواز در ارتفاع 32/000 پایی موجب شروع درد گوش شود، می توان با انجام برخی از اقدامات به رفع آن کمک کرد. سوراخ های بینی را محکم بگیرید. دهان را باز کرده و آن را پر از هوا کنید و به کمک عضلات گونه ها و حلق، هوا را به طرف بالا هدایت کنید و سعی کنید هوا را با فشار از بینی در حالی که آن را محکم گرفته اید به بیرون برانید. با شنیدن صدای تق می توان اطمینان یافت که بین فشار هوای درون و بیرون گوش تعادل برقرار شده است.

هنگام فرود هواپیما نخوابید

اگر ناگزیرید در طول پرواز چرت بزنید فقط در شروع پرواز بخوابید و از خوابیدن در پایان پرواز خودداری نمایید. زیرا هنگام خواب عمل بلع کمتر از مواقع بیداری صورت می گیرد و گوش ها قادر نیستند خود را با تغییرات فشار در طول فرود تطبیق دهند و ممکن است فرد در گوش های خود درد احساس کند.

پیشگیری قبل از وقوع

قبل از ایجاد مشکل از داروهای ضد احتقان مجاز بدون نسخه استفاده کنید. مثلاً اگر پروازی در پیش دارید و می دانید که برگشت ترشحات سینوس ها به عقب موجب گرفتگی گوش هایتان می شود، یک ساعت قبل از فرود از داروهای ضد احتقان یا قطره های بینی استفاده کنید. در صورت کیپ بودن بینی، می توان شب ها قبل از خواب، از یک داروی ضد احتقان استفاده نمود.

برداشتن فشار از روی صورت

غواصان نیز مانند افرادی که با هواپیما سفر می کنند باید فشار داخل گوش را با فشار آب خارج گوش ها برابر کنند. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهند شد. احتمال بروز گوش درد در نتیجه ی غواصی در عمق کم، بیشتر است. زیرا بیشترین تغییر در حجم هوا در آب های نسبتاً کم عمق (کمتر از ده متر) صورت می گیرد. از گذاشتن گوشی های خیلی بزرگ و پوشیدن کلاه های چسبان و خیس که مانع از برابر فشار هوا در داخل و خارج گوش حین فرو رفتن در آب می شوند خودداری نمایید. برای شناگران غیرحرفه ای، شنا در سطح آب بهتر از شنای زیر آبی است. چون فشار کمتری به پرده صماخ وارد می آید. بهتر است شناگران از شیرجه زدن در عمق بیش از 90تا 120سانتی متری به منظور وارد شدن فشار کمتر به پرده ی صماخ بپرهیزند(2).

پیشگیری از درد

اگر هیچ یک از راه های تسکین درد گوش مؤثر نیستند بهتر است در موقع احتقان و گرفتگی بینی، از شیرجه زدن و پرواز با هواپیما خودداری نمایید.

مصرف مسکن

فراموش نکنید مسکن ها (نظیر آسپیرین، استامینوفن یا ایبوپروفن) در تخفیف درد تا زمان رسیدن به پزشک کمک زیادی می کنند.

پی نوشت ها :

1. اوتیت (Otitis) به معنای التهاب گوش است که بسته به محل وقوع آن به انواع خارجی و میانی تقسیم می شود. «ویراستار پزشکی»
2. در واقع منظور این است که عمق شیرجه بیشتر از 120سانتی متر نباشد، نه عمق آب! «ویراستار پزشکی»

منبع مقاله :
تکاک، دبورا، (1388) درمان های خانگی، مترجم: مینا اسماعیلی، ویراستار پزشکی: نوید محمدی، تهران: گلبرگ، چاپ پنجم 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه