اپل در کنفرانس جهانی WWDC 2014 در روز دوشنبه از iOS 8 رونمایی کرد.

یک پزشک: اپل در کنفرانس جهانی WWDC 2014 در روز دوشنبه از iOS 8 رونمایی کرد. این رونمایی برای دارندگان ۸۰۰ میلیون دستگاه آیفون، آیپد و آیپاد در جهان خبر مهمی است. در این به‌روزرسانی بسیاری از برنامه‌ها به‌روز شده و بهبودیافته‌اند و برخی قابلیت‌های جدید به سیستم‌عامل اضافه‌شده است. ما بعد از نصب نسخهٔ بتای iOS 8 و مشاهدهٔ ویژگی‌های آن می‌خواهیم در مورد قابلیت‌های جدید iOS 8 صحبت بکنیم.

نوتیفیکیشن‌های تعاملی

اگر وسط بازی Candy Crush پیامک بیاید چه‌کار می‌کنید؟ از این به بعد دیگر احتیاج به بستن بازی نیست. در iOS 8 نوتیفیکیشن‌ها حالت تعاملی دارند. برای مثال اگر پیامک بیاید یا شخصی به شما در یک پست فیس‌بوک اشاره بکند می‌توانید بدون اینکه برنامه را ببندید در نوتیفیکیشن پاسخ او را بدهید. این نوتیفیکیشن‌ها حتی می‌توانند بر روی صفحهٔ قفل نیز نمایش داده شوند.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

نوتیفیکیشن‌های تعاملی پیش‌ازاین در اندروید وجود داشت و بسیار کارآمد بود. درنتیجه با این قابلیت کار با iOS بهتر و راحت‌تر از قبل می‌شود.

QuickType


یکی دیگر از قابلیت‌های اندروید که جای خالی آن در iOS احساس می‌شد پیش‌بینی کلماتی است که شخص می‌خواهد به‌صورت پیغام ارسال کند. باقابلیت QuickType احتیاج نیست همه‌چیز را حرف‌به‌حرف تایپ کنید. اگر حدس QuickType صحیح بود با انگشت به آن اشاره می‌کنید تا خودش برایتان بنویسد.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

اپل گفته QuickType عادات نوشتاری شما را یاد می‌گیرد و در گفتگوهای مختلف و با مخاطبان مختلف به طرز متفاوتی کلمات را حدس می‌زند. برای مثال کلماتی که در مکالمات شغلی حدس زده می‌شود با کلماتی که در مکالمه با دوستان و یا خانواده حدس زده می‌شود متفاوت است.

ساکت کردن یک مکالمهٔ گروهی


در برخی مکالمات گروهی افراد بیکار پیغام‌های غیرضروری می‌گذارند و گوشی شما را پر از نوتیفیکیشن می‌کنند. اگر نمی‌خواهید از یک مکالمهٔ گروهی خارج شوید و درعین‌حال پیغام‌های آن مزاحم کار شما نشود قابلیت Do Not Disturb به دردتان می‌خورد. این قابلیت بااینکه کار بزرگی انجام نمی‌دهد بسیار مورد استقبال قرارگرفته است. به‌وسیلهٔ Do Not Disturb می‌توانید صرفاً مکالمات غیرضروری را ساکت کنید. به طوری که مکالمات ضروری و مهم فعال هستند و نوتیفیکیشن ارسال می‌کنند.

کارآمدتر شدن Siri


دستیار صوتی iOS که Siri نام دارد کارهای زیادی از طریق دستورات صوتی انجام می‌دهد. یکی از قابلیت‌هایی که در iOS 8 به Siri اضافه‌شده فراخانی آن با گفتن Hey, Siri است. این قابلیت در ظاهر از Google Now در اندروید که دستیار صوتی آن با گفتن Ok, Google فراخانی می‌شود الهام گرفته است. البته برای فعال شدن Hey, Siri ابتدا باید Siri را بازکرده باشید. یکی از کاربردهای آن برای وقتی است که از دستیار صوتی در خودرو استفاده می‌کنید. در حین رانندگی بدون اینکه به گوشی دست بزنید تنها با گفتن عبارت Hey, Siri دستیار صوتی فعال می‌شود.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

Siri اکنون با برنامهٔ Shazam ادغام‌شده است. حال کافی است بگویید What is this song? تا Siri به آهنگ گوش دهد و مشخصات آن را به شما اعلام کند.

دیگر بهبودی که در کارایی Siri‌ ایجادشده پشتیبانی از ۲۲ زبان جدید برای دیکته کردن عبارات و جملات به‌صورت صوتی است.

جستجوی Spotlight

Spotlight جستجوگر تمام‌عیار iOS است که همه‌چیز را می‌گردد. Spotlight با کشیدن انگشت از بالای صفحهٔ خانه به پایین باز می‌شود. در iOS 8 این ابزار قوی‌تر شده و قابلیت‌هایی به آن اضافه‌شده است. اکنون Spotlight نه‌تنها برنامه‌های نصب‌شده، ایمیل‌ها، مخاطبین و یادآوری‌های شما، بلکه اخبار، موسیقی‌ها و فیلم‌های iTunes، رستوران‌ها و مکان‌های اطراف شما و حتی برنامه‌هایی که نصب نکرده‌اید را جستجو می‌کند. ویکی‌پدیا و گوگل هم جزو منابع جستجو هستند و با زدن هر حرف، نتایج جستجو به‌روزرسانی می‌شود.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

رابط کاربری

بعد از به‌روزرسانی iPhone 5S به iOS 8 با دیدن همان رابط کاربری قبلی احساس خوبی نداشتیم. دوست داشتیم بعد از این‌همه کار یک ظاهر جدید با طرح و رنگ جدید ببینیم. البته اپل هیچ تغییر عمده‌ای در رابط کاربری اعلام نکرده بود. شاید بزرگترین تغییر رابط کاربری iOS 8 در منوی Multitasking باشد. این منو با دوبار زدن دکمه‌ی خانه باز می‌شود و جدیدترین برنامه‌هایی که با آن‌ها کار کرده‌اید را به صورت تصویری نشان می‌دهد. اکنون این منو شامل مخاطبینی که جدیداً با آن‌ها تماس داشته‌اید نیز هست.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

خانهٔ هوشمند با iOS 8


قابلیت جدید HomeKit در iOS 8 یک گام به جلو برای هوشمند سازی وسایل خانگی است. HomeKit می‌تواند بسیاری از وسایل خانگی که کنترل از راه دور دارند مثل درب پارکینگ، دوربین‌ها، قفل درب خانه، ترموستات و … را یکجا کنترل کند. اپل برای هماهنگی HomeKit با وسایل خانه، شروع به همکاری با شرکت‌های زیادی کرده است. البته برای هوشمند سازی کامل خانه راه زیادی در پیش روی علم الکترونیک است و نباید انتظار داشته باشید با بروز رسانی گوشی به iOS 8 قفل خانهٔ مادربزرگتان از گوشی شما حرف‌شنوی پیدا کند!

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

«اپل» برای سلامتی بیشتر


برنامهٔ Health یک برنامهٔ جدید برای iOS 8 است که تمامی اطلاعات مربوط به‌سلامتی شما را یکجا جمع می‌کند. تاکنون برنامه‌های مختلفی در این حوزه وجود داشتند ولی Health یک برنامهٔ جامع سلامتی محسوب می‌شود. این برنامه اطلاعاتی مثل فعالیت بدنی، وزن، ضربان قلب، فشارخون، گلوکوز، ویتامین‌ها و مواد معدنی که بدن دریافت می‌کند و … را جمع‌آوری می‌کند. شرکت‌هایی که ابزارهای سنجش سلامتی تولید می‌کنند می‌توانند میان دستگاهشان و نرم‌افزار Health ارتباط برقرار کنند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده می‌تواند در صورت نیاز به‌صورت خودکار برای پزشک ارسال شود.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

رابط کاربری برنامهٔ Health ساده و زیبا ساخته‌شده است. نمودارها می‌توانند پیشرفت عوامل سلامتی شخص را نشان دهند. قابلیت دیگر این نرم‌افزار Medical ID نام دارد که مجموعهٔ اطلاعات سلامتی شامل سوابق پزشکی، آلرژی‌ها و … را جمع‌آوری می‌کند و در مواقع اضطراری می‌تواند در اختیار دیگران قرار گیرد. به همین دلیل برای دیدن Medical ID احتیاجی به باز کردن صفحهٔ قفل نیست و همگان می‌توانند آن را مشاهده کنند.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

دوربین و ویرایش عکس


دوربین iOS 8 مثل نسخه‌های قبلی برای دسترسی سریع، از صفحهٔ قفل اجرا می‌شود. یک قابلیت جدید نرم‌افزار دوربین، تایمر است که بعد از ۳ یا ۱۰ ثانیه چندین عکس می‌گیرد. اگر می‌خواهید عکس گروهی بیندازید کافی است گوشی را روی یک سطح صاف بگذارید، تایمر را تنظیم کنید و خودتان میان بقیه بایستید. گرفتن چند عکس باعث می‌شود در صورت حرکت یک نفر عکس خراب نشود و بتوانید از میان چندین عکس، بهترین را انتخاب کنید.

قابلیت دیگر امکان تنظیم فوکوس و نوردهی (Exposure) به‌صورت جداگانه است. تاکنون با تنظیم فوکوس، نوردهی به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شد. ولی اکنون با فوکوس کردن روی یک نقطه، یک آیکون پدیدار می‌شود که می‌توانید با کشیدن آن به سمت بالا و پایین نوردهی را تنظیم کنید.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

Time Lapse دیگر قابلیت جدید دوربین است. Time Lapse یعنی یک فرایند طولانی (مثل رویش یک گل یا سخنرانی یک نفر) را درون فیلمی کوتاه به نمایش دربیاوریم. برای این کار در فواصل زمانی معین عکس گرفته می‌شود سپس این عکس‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند تا فیلم به وجود آید.

در iOS 7 قابلیت ویرایش تصاویر در برنامهٔ Photos وجود داشت ولی گزینه‌های زیادی برای ویرایش نداشت. در iOS 8 ویرایش تصویر بهبودیافته است. اکنون  دو گزینهٔ «نور» و «رنگ» برای ویرایش تصویر وجود دارد. تنظیم این دو گزینه ساده است و با دست‌کاری هرکدام چندین عامل تغییر می‌کند. برای مثال با زیاد کردن نور یک عکس، Brightness و کنتراست آن افزایش ولی Exposure و Highlight آن کاهش پیدا می‌کند. اپل سعی کرده فرایندی که برای بسیاری از افراد پیچیده است را در دو گزینهٔ ساده و قابل‌فهم خلاصه کند.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

Family Sharing


Family Sharing قابلیتی برای ایجاد فضای خانوادگی در iOS است. بدین‌وسیله تا ۶ نفر از اعضای یک خانواده که خریدهایشان را توسط یک کارت اعتباری انجام دهند، می‌توانند هرچه که از iTunes خریداری کرده‌اند باهم به اشتراک بگذارند. درنتیجه احتیاج نیست افراد خانواده هرکدام جداگانه برای خرید برنامه‌ها اقدام کنند. علاوه بر این والدین می‌توانند بر خریدهای فرزندانشان نظارت داشته باشند و آن‌ها را از خریدهای بی‌جهت منع کنند.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

اعضای خانواده علاوه بر برنامه‌ها می‌توانند عکس‌ها، برنامه‌ریزی تقویم، یادآورها و حتی دوستانشان را باهم به اشتراک بگذارند.

iOS 8 به همراه قابلیت‌های فراوان عرضه شد

iCloud


اپل اکنون فضای بیشتری برای ذخیرهٔ عکس‌ها و فیلم‌ها در iCloud در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران اگر چند دستگاه اپل داشته باشند می‌توانند از هرکدام به عکس‌ها و فیلم‌هایشان در iCloud دسترسی داشته باشند.

iCloud Photo Library اکنون دارای قابلیت ویرایش هوشمند است. با این قابلیت اگر توسط یک دستگاه جلوه‌ای بر روی یکی از عکس‌هایتان اعمال کنید و یا نور و رنگ آن را تنظیم کنید، آن عکس بر روی تمام دستگاه‌های اپلتان ویرایش می‌شود.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه